رسم برگزاری محرم در چهارمحال و بختیاری

  • برخي آيين‌هاي سوگواري و آداب و رسوم‌اين خطه ‌از ‪۱۲۰‬سال پيش در استان چهارمحال وبختياري مرسوم است.آيينهاي عزاداري توسط ‪۷۳۵‬هيات مذهبي، ‪۱۱۴‬گروه تعزيه و در ‪۷۰۰‬مسجد و اماكن متبركه چهارمحال بختياري در حال برگزاري است.

 

همه‌ساله با آغاز ماه محرم و صفر، استان چهارمحال وبختياري شاهد برپايي مراسم و آيين‌هاي ويژه‌اي است كه در شهرهاي مختلف برگزار مي‌شود.
در اين آيين‌ها درروزهاي اول ماه محرم‌مردم با پوشيدن لباس سياه تبرك شده در امامزادگان استان وبرپايي هياتها و دسته‌هاي عزاداري سينه‌زني، زنجيرزني و پخت و توزيع نذري در محله‌هاي مختلف اقدام مي‌كنند. ادامه خواندن رسم برگزاری محرم در چهارمحال و بختیاری

نگاهی به محرم در استان هرمزگان

 

  • هم اکنون بیش ازیک هزار هیات عزاداری درسطح استان وجود دارد که از هفته جاری برنامه های خود را برای سوگواری سید وسالار شهیدان حضرت ابا عبدالحسین (ع) و۷۲ یار باوفایش آماده کرده واز امشب مراسم عزاداری وبا اجرای برنامه ورود کاروان حسینی به کربلا آغاز می شود.

همزمان که بانگ کاروان محرم به گوش می رسد ، بغض ناله ها از حنجره ها آزاد می شود و همگان در عزای سید و سالار شهیدان به سوگ می نشینند و بر مظلومیت امام حسین (ع) اشک ماتم می ریزند. ادامه خواندن نگاهی به محرم در استان هرمزگان

مگاهی به محرم در استان سیستان و بلوچستان

  • مردم زابل ظهر روز تاسوعا و عاشورا بهترین غذای خود را تهیه و آن را پس از قرار دادن در سینیهای بزرگ و روی سر می‌گذارند و بە پشت درحسینیه‌ای کە سینه زنان و زنجیر زن‌ها مشغول برگزاری مراسم می باشند، می‌برند.

 

باز محرم با حال و هوای خاص خودش شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان را دگرگون کرد و شور حسینی دل‌ها، کوچه‌ها و خیابان‌ها را فراگرفته است.

تقویم تندتند ورق خورد و دوباره بە روزهای محرم رسیدیم، ایامی کە پس از گذشت قرن‌ها هنوز درس‌های بسیار زیاد و عمیقی را باید از آن بیاموزیم.

روزهای اشک و آهی کە بە روال قبل، هر سال با آیین‌های خاصی در حضور باشکوه خیل عظیم مسلمانان در قالب عزاداری‌های ماه محرم همراه است. ادامه خواندن مگاهی به محرم در استان سیستان و بلوچستان

نگاهی به محرم در استان زنجان

  • عزاداري استان زنجان هرچند همانند ساير استان‌ها از آيين‌ها و رسم رسومات خاصي پيروي نمي‌كند ولي يكپارچه‌ بودن عزاداران واقعي اين استان آن را به عنوان پايتخت شور و شعف حسيني تبديل كرده است.

 

بعد از گذشت ۱۳۷۴ سال از شهادت غم انگیز امام حسین(ع) و یاران باوفایش این واقعه آن قدر شور و حرارت دارد که بعد از قرن‌ها دل عاشقان و ارادتمدارانش با شروع این ماه به لرزیدن می‌افتد.

البته تا دنیا باقی است عاشورا نیز استوار و پابرجا خواهد بود چرا که :”کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا”. ادامه خواندن نگاهی به محرم در استان زنجان

مراسم محرم در استان یزد چطور اجرا می شود

  • دكتر «اسلامي ندوشن» مي‌نويسد: با آن كه نخل هيچ شباهتي به درخت خرما ندارد، آن را به نام اين درخت مي‌نامند. شايد به علت آن كه اصلش از جنوب‌غربي و بين‌النهرين است. نخل شباهت بسياري به درخت سرو دارد و سرو در فرهنگ عامه يعني جاودانگي و رشادت و زندگي اخروي و آزادگي كه يادآور روحيات و خصايل امام حسين(ع) است. هم چنين اين مراسم بازتابي است از «نقل» حكايت كربلا.

 

باشكوه‌ترين آيين عزاداري عمومي در يزد بر سيد و سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) و يارانشان برگزار مي شود. يكي از آيين‌ها و مراسم ويژه ماه محرم كه در تمام نقاط يزد برگزار مي‌شود، آيين نخل‌بندي و نخل‌گرداني است. نخل از جنس چوب است و آن را به شكل برگ درخت و يا سرو مي‌سازند. معمولاً وزن نخل زياد است و جابه‌جا كردن آن نياز به كمك ده‌ها نفر دارد. نخل را به عنوان تابوت «سيدالشهداء» يا نمادي ازتابوت شهداي كربلا مي‌شناسند و ريشه سنتي كهن دارد. مردم يزد در گويش محاوره‌اي به آن «نقل» مي‌گويند و معتقدند كه «نخل» يا «نقل» نشاني از اقامت برافراشته شهدا است. ادامه خواندن مراسم محرم در استان یزد چطور اجرا می شود

مراسم محرم در استان لرستان چگونه است ؟

  • از ارادت مردمان لرستان به حسین و عباس هر چه بگوییم ذره ای نیست در مقابل این همه عشق و محبت. ارادت مردمان این دیار تا پای عشق و جان رفته و روح همه لرستانیها را به تسخیر خود درآورده است.

 

لرستان هر ساله در عزای امام حسین (ع) رخت سیاه بر تن می کند و این جامه سیاه رنگ را با گل متبرک روز عاشورا آذین می بخشد.

برای نوشتن از آئین های عاشورایی در لرستان باید محرم در لرستان باشی تا بتوانی عمق اندوه مردمان این سرزمین را در غم سرور و سالار شهیدان احساس کنی. اینجا زن و مرد و پیر و جوان ندارد، همه در غم و ماتم حسین(ع) سیاه پوشند و سوگوار. ادامه خواندن مراسم محرم در استان لرستان چگونه است ؟

محرم در استان سمنان چطور برگزار می شود

 

  • از روز اول دهه ماه محرم، مجالس روضه خواني در تکايا در سه نوبت صبح، عصر و شب برگزار مي شود. هرمحله و تکيه، دسته هاي عزاداراي جداگانه دارد. دسته هاي عزاداري از شب ششم تا عاشورا به صورت گردشي درمحله ها عزاداري مي کنند.

مردم سمنان نيز چون ديگر مردم كشور از تاريخ اول تا دهم محرم هر سال به عزاداري براي شهادت امام حسين (ع) مي پردازند و اين عزاداري تا ده روز ادامه دارد. هرساله پيش از شروع ايام عزاداري، مردم روستاها و شهرهاي استان سمنان با سياه پوش کردن محله ها، تکايا و حسينيه ها و با برپا کردن خيمه ها، به استقبال اين ماه عزاداري مي روند. ادامه خواندن محرم در استان سمنان چطور برگزار می شود

محرم در خراسان جنوبی چگونه برگزار می شود ؟

 

  • رسم بيل زني نيز از ديگر آيين هاي ويژه مراسم سوگواري حضرت اباعبدالله است. اين رسم در هيچ يک از شهرهاي ديگر ايران به چشم نمي‌خورد و تنها سالي يک بار، در ظهر عاشورا در منطقه خوسف استان خراسان جنوبي انجام مي شود.

مراسم هاي سوگواري حضرت امام حسين(ع) از اول محرم آغاز شده و اوج آن نهم و دهم محرم است که با سينه زني، زنجيرزني، علم و کتل کشي و تهيه سفره هاي نذري همراه است. ادامه خواندن محرم در خراسان جنوبی چگونه برگزار می شود ؟

محرم در استان همدان چگونه برگزار می شود ؟

  • سقايان اهل سينه و زنجير زدن نيستند و از آن كراهت مي‌جويند و به عوض به لحني حزين و عمدتا در دستگاه شور و آوازهاي دشتي و افشاري و دستگاه همايون مرثيه‌هاي خود را همخواني مي‌كنند كه به اين نوع مرثيه‌سرايي، گرفتن ذكر سقايي مي‌گويند.

 

يكي از كهن‌ترين رسوم عزاداري در ايران كه هنوز هم در تاسوعا و عاشوراي حسيني پابرجاست، آيين سقايي همداني‌هاست؛ آييني كه در مراسم پاياني نهمين اجلاس بين‌المللي تجليل از پيرغلامان حسيني هم به ثبت ملي رسيد تا به شناسنامه عزاداران همداني تبديل شود. ادامه خواندن محرم در استان همدان چگونه برگزار می شود ؟

عزاداری محرم در مازندران چطور برگزار می شود ؟

  • معروف ترين مراسم ساري، نخل كشي است. نخل نوعي تابوت چوبي است كه بر بالاي آن حالتي قوسي و محراب مانند دارد و با پارچه‌هاي سبز رنگ، كه رنگ نمادين ائمه(ع) است و پارچه‌هاي سياه به عنوان نمادي از عزا بر آن مي‌پوشانند.

 

مازندراني ها در دهه اول ماه محرم، هر شب بعد از نماز مغرب و عشا مراسم شان را آغاز مي‌كنند و بعد از سخنراني روحانيون و وعاظ مراسم سينه زني و كرب زني برگزار مي شود. حسن ختام مراسم هم اطعام گسترده عزاداران است كه با هزينه موقوفات و كمك هاي مردمي تهيه مي شود. ادامه خواندن عزاداری محرم در مازندران چطور برگزار می شود ؟