اجرای تئاتر در تهران چهار برابر شده است

  • وی افزایش صندلی‌های تئاتر را زمینه ساز گسترده‌تر شدن دایره مخاطب تئاتر و افزایش  تاثیر گذاری اجتماعی با هدف کاهش آسیب‌ها و ایجاد فضای با نشاط در جامعه است دانست و از راه‌اندازی یک سالن خصوصی در شهر مشهد که همیشه پیشقراول همه استان‌ها در اتفاقات خوب فرهنگی و هنری بوده ابراز خوشحالی کرد.

 

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشیی، افتتاح پردیس تئاتر مستقل مشهد را اتفاقی خجسته خواند و در عین حال با اشاره به افزایش تماشاخانه‌های خصوصی در تهران، گفت:«این ظرفیت باعث شده که در تهران بین ۹۰ تا ۱۲۰ نمایش هر شب روی صحنه باشد که اتفاق خوبی است و به نسبت سال ۹۱  رشدی نزدیک به چهار برابری داشته‌ایم.»

به گزارش ایسنا طبق گزارش رسیده،مهدی شفیعی که به همراه ارمغان بهداروند مدیر عامل انجمن‌هنرهای نمایشی ایران و پیمان شریعتی مدیر مجموعه تئاتر شهر تهران به شهر مشهد سفر کرده بود، در مراسم افتتاح پردیس تئاتر مستقل مشهد با ابراز خرسندی از تاسیس تئاتر مستقل بوسیله بخش خصوصی در مشهد، گفت: بحث تماشاخانه‌های خصوصی به این شکل، بحث چند سال اخیر است که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی موسسات تک منظوره تخصصی متقاضیان می‌توانند در امر تولید و اجرای تئاتر فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه “گردآوری و چاپ مستندات تئاتر کشور از ضرورت‌های تشکیل نهاد بزرگ تئاتر کشور است به چاپ کتاب اول تئاتر پرداخت” و ادامه داد: در حال حاضر بر اساس مستندات دقیقی که در کتاب اول تئاتر گرد آوردی شده، ۶۵ دانشکده تئاتری در کشور فعال است. علاوه بر این،آموزشگاه‌های آزاد و مراکز آموزشی هنرهای نمایشی نیز آمار بالایی را به خود اختصاص داده‌اند. طبیعتا خروجی سالانه همین مراکز رقمی بالاتر از ۲ هزار فارغ‌التحصیل در  مقاطع مختلف طی این سال‌ها و سال‌های آینده خواهد بود.

شفیعی ادامه داد:منطقی است، وقتی این همه مراکز آموزشی ایجاد شده است و اتفاقا بر ضرورت وجود هنر تئاتر ، تقویت آن و توجه روز افزون به این هنر در جامعه معاصر اتفاق نظر وجود دارد،قطعا باید زمینه را برای فعالیت هنرمندان و عرضه آثار آنان، افزایش دایره مخاطبان این هنر تاثیر گذار ایجاد کرد و در برنامه مدیریت توسعه‌نگر به این امر نیز توجه شود.

مدیر کل هنرهای نمایشی با ابراز تاسف از اینکه در سال‌های گذشته متناسب با افزایش این کمیت، رشد زیر بناها و سخت‌افزارهای هنر تئاتر آن گونه که مد نظر همه ماست صورت نگرفته است، تاکید کرد: این ضرورت وجود دارد که برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشیم. یک برنامه بلند مدت و میان مدت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساخت تالارهای نمایشی در سطح کشور وجود دارد که با نگاه دقیق و برنامه محور جناب آقای دکترصالحی امیری ، قطعا سرعت بیشتری خواهد گرفت.

وی اشاره کرد که با توجه به تاکید وزیر محترم در ابتدای سال و دیدار نوروزی حمایت و تقویت زیر ساختها و مشارکت در ساخت پلاتوهای نمایشی در استانهای کشور در اولویت برنامه‌های پیش روست.

شفیعی گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر با بهره‌گیری از ظرفیت خوب قانونی موسسات فرهنگی هنری و موسسات تک منظوره هنرهای نمایشی تماشاخانه‌های خصوصی توسط فارغ التحصیلان و فعالان تئاتر ایجاد شده که این اماکن در کوتاه مدت توانسته‌اند بخش عمده ای از کمبود فضاهای اجرا _ مشخصا در تهران_ را مرتفع کنند.

او ادامه داد: نزدیک به ۲۲موسسه تک منظوره نمایشی در تهران، مشخصا به فعالیت تولید و اجرا تحت عنوان تماشاخانه خصوصی مبادرت کردند و در حال حاضر بیش از ۲۴۰۰ صندلی به تماشاخانه‌های تهران اضافه کرده‌اند. علاوه بر این مجموعه‌های خاوران و صبا که مربوط به نهادهای دولتی و غیر دولتی هستند هم خوشبختانه فعال شده‌اند و این ظرفیت باعث شده که در تهران بین ۹۰ تا ۱۲۰ نمایش هر شب روی صحنه باشد که اتفاق خوبی است و به نسبت سال ۹۱  رشدی نزدیک به چهار برابری یافته است.

وی افزایش صندلی‌های تئاتر را زمینه ساز گسترده‌تر شدن دایره مخاطب تئاتر و افزایش  تاثیر گذاری اجتماعی با هدف کاهش آسیب‌ها و ایجاد فضای با نشاط در جامعه است دانست و از راه‌اندازی یک سالن خصوصی در شهر مشهد که همیشه پیشقراول همه استان‌ها در اتفاقات خوب فرهنگی و هنری بوده ابراز خوشحالی کرد.

مدیر کل هنرهای نمایشی با توجه به نامگذاری دو سال اخیر و توجه بزرگان نظام به مقوله اقتصاد گفت: قالبا وقتی صحبت از کار آفرینی، بهبود فضای کسب و کار ، تولید ، اشتغال و رشد اقتصادی می‌شود اذهان به سمت تولید با محور صنعت می‌رود اما مقوله اقتصاد فرهنگ و هنر مقوله‌ای به نسبت جدید در کشور ماست و ضروری است که این مقوله مسئله شود، درباره آن بحث شود،به ادبیات مسئولان سیاسی و اقتصادی راه یابد و این مستلزم آن است که اهالی فرهنگ و هنر به آن بپردازند.

مهدی شفیعی ادامه داد: معمولا وقتی یک مسئول دولتی درباره اقتصاد فرهنگ و هنر سخن می‌گوید، اذهان شنوندگان به این سو می‌رود که ظاهرا قرار است که نقش حمایتی دولت به معنای مجموعه حاکمیت کم شود. نه، من معتقدم دولت باید از هنر و مشخصا هنر تئاتر حمایت کند و این کار را می‌کند. حمایت مستقیم از گروه‌های تئاتر و به صورت غیر مستقیم از طریق ارائه مکان‌های اجرا، کمک به تبلیغات و کمک‌هایی از این دست است.

وی تاکید کرد: هر چند می‌توان در مورد کاستی‌های این حمایت‌ها نیز  سخن گفت، البته ضروریست که دولت را فقط قوه مجریه ندید،حتی نهادهای غیر دولتی مثل شهرداری‌ها،حوزه هنری و هلال احمر هم شایسته است که ورود کنند به عرصه حمایت از تئاتر  و در موارد زیادی هم انصافا ورود کرده‌اند.

وی با بیان این مطلب که تاسیس یک تماشاخانه صرفا ایجاد یک کسب و کار برای گروهی که آن را راه اندازی کرده‌اند نیست بیان کرد: اینجا یک مکان است برای اجرای برنامه‌های نمایشی. از رونق اجراهای نمایشی در این تماشاخانه به جز متولیان آن ، گروه‌های نمایشی و هنرمندان نیز منتفع می‌شوند.  این که فعالیت اقتصادی و راه اندازی کسب و کار ، به ویژه توسط قشر تحصیل کرده ،صرفا به فعالیت‌های صنعتی و خدماتی مشهور ختم نمی‌شود، این آن چیزی است که نزد افکار عمومی باید برجسته‌سازی شود.

مدیر کل هنرهای نمایشی در بخش دیگر صحبت‌هایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از مهمترین زیر شاخه‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری فعال‌سازی کلیه امکانات به منظور توسعه کار آفرینی و افزایش مشارکت آحاد جامعه است. تاسیس این تماشاخانه مصداق دقیق این بند است. امیدوارم با تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم که یکی دیگر از بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، شاهد گسترش فعالیت هنرمندان در این عرصه باشیم.

وی توجه به تئاتر کودک و نوجوان ، تئاتر مدارس ، توجه به ظرفیت بی‌نظیر زائران رضوی در مشهد،توجه به گونه‌های تئاتر در فضای باز و منحصر نکردن تئاتر به تئاتر حرفه‌ای بزرگسال را از دیگر موارد مهم برای گسترش فرهنگ تئاتر در جامعه دانسته و ضمن تشکر از مدیر این سالن تازه تاسیس گفت:مسلما دیگرانی هم در تاسیس تماشاخانه‌ها به شما خواهند پیوست و این اقدام باعث افزایش تعداد ، کیفیت و ارتقا تماشاخانه‌های غیر دولتی خواهد شد.

وی تصریح کرد: این سالن قطعا از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد و انجمن هنرهای نمایشی استان مورد حمایت قرار خواهد گرفت، ما هم به سهم خود در کنار شما هستیم. اعطای وام‌های کم بهره به موسسات تک منظوره در حال پیگیری و انجام است.

شفیعی یاد مرحوم کمال علوی و مرحوم جوان از هنرمندان پیشکسوت تئاتر مشهد که در سال گذشته دار فانی را وداع گفتند را زنده کرد و به خانواده ایشان تسلیت گفت و راه‌اندازی این مجموعه را به هنرمندان و مدیران تئاتر این شهر تبریک گفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *